Uždaryti

Dalyvavome Vietos veiklos grupių mokymuose

Dalyvavome Vietos veiklos grupių mokymuose

Lapkričio 20-21 d. dalyvavome mokymuose skirtuose Vietos veiklos grupių (VVG) atstovams “LEADER pridėtinė vertė: kurk, atpažink, stebėk, parodyk”, kuriuos organizavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Lietuvos kaimo tinklas ir Europos BŽŪP vertinimo pagalbos tarnyba. Mokymuose dalyvavo Asociacijos “Šiaulių rajono vietos veiklos grupė” pirmininkas P. Zaveckas ir valdybos pirmininkas G. Jakubėnas, taip pat Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos, Europos komisijos atstovai bei įvairių sričių ekspertai. Mokymus vedė ir savo ilgamete patirtimi bei žiniomis vertinimo srityje dalinosi Europos BŽŪP vertinimo pagalbos tarnybos geografinė ekspertė Lietuvai N. Viršilienė.

Pagrindinis vykusių mokymų tikslas sustiprinti VVG ir kitų dalyvių gebėjimus kurti ir vertinti LEADER pridėtinę vertę, įgyvendinant Vietos plėtros strategijas, parengtas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023 – 2027 m. strateginio plano priemonę “Bendruomenių inicijuota vietos plėtra (LEADER).

Mokymai vyko dvi dienas, kurių metu dalyviai buvo supažindinti su LEADER pridėtinės vertės samprata ir vertinimo pagrindo elementais, kaip jie apibrėžti Europos Komisijos parengtose LEADER pridėtinės vertinimo gairėse.

Mokymų metu suformuotose darbo grupėse jų dalyviai  kartu ieškojo atsakymų į klausimus, kas padeda, o kartais galbūt ir trukdo kurti LEADER pridėtinę vertę pagal konkrečius socialinio kapitalo ir valdymo elementus, bei dalijosi gerąja patirtimi apie tai, kaip per jau daugiau nei dvidešimt metų LEADER pakeitė kiekvienos VVG teritorijos gyventojų sąveiką, santykius ir kaip prisidėjo prie geresnio VVG teritorijos gyventojų įtraukimo į sprendimų priėmimą.

Pirmos mokymų dienos pabaigoje dalyviai išklausė VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. V. Atkočiūnienės parengtą pranešimą “Partnerystės principo stiprinimas per VVG organizacinio mechanizmo tobulinimą kaip instrumentas LEADER pridėtinei vertei didinti”. Pranešėja akcentavo adaptyvios lyderystės ir bendradarbiavimo svarbą.

Antrą mokymų dieną dalyviai buvo supažindinti su VPS ir LEADER pridėtinės vertės stebėsenos ir vertinimo reikalavimais bei diskutavo apie galimą VVG vaidmenį atliekant LEADER pridėtinės vertės vertinimus. Galiausiai dalyviai išklausė du renginio svečių parengtus pranešimus. Pirmąjį jų – “Skaidrumo kuriama vertė” – pristatė iniciatyvos “Baltoji banga” vadovė I. Lapeikienė. Kitas pranešimas – “Kaip dirbti su VVG teritorijos jaunimu” – buvo skirtas darbo su jaunimu galimybių paieškai VVG teritorijose. Šį pranešimą parengė ir savo patirtimi dirbant su jaunimu pasidalino Kauno Maironio universitetinės gimnazijos ekonomikos ir verslumo mokytoja, Lietuvos Junior  Achievement tinklo mokytoja E. Naidaitė.

Antros mokymų dienos pabaigoje vyko diskusija su įvairių sričių kviestiniais ekspertais. Pagrindinė diskusijos tema: Kokie LEADER pridėtinės vertės aspektai aktualiausi įvairiems suinteresuotiems asmenims ir organizacijoms Lietuvoje ir ką daryti, kad LEADER metodas skatintų struktūrinius pokyčius VVG teritorijose?

Renginio metu VVG atstovai iš kiekvienos apskrities turėjo galimybę siūlyti kandidatus į kuriamą LEADER pridėtinės vertės ambasadorių tinklą. Suformuotas LEADER pridėtinės vertės ambasadorių tinklas skatins dialogą tiek tarp skirtingų VVG, tiek bendradarbiaujant su Europos Komisija bei įvairiomis institucijomis šalies viduje, taip pat dalinsis gerosiomis praktikomis savo regionuose.

Mokymai ne tik sustiprino dalyvių supratimą apie LEADER pridėtinę vertę ir jos vertinimo svarbą, bet, neabejotina, sustiprino vertinimo kultūrą ir paskatino VVG atstovus bei kitus suinteresuotus asmenis naujai pažvelgti į VVG vykdomų veiklų atlikimo būdus ir paskirtį, t. y., pagalvoti ne tik apie tai, KĄ VVG veikia ir KAIP bei KODĖL veikia.

Renginio pabaigoje dalyviams buvo įteikti dalyvavimą mokymuose patvirtinantys pažymėjimai.